Ubezpieczenia społeczne w starożytności

admin

Ubezpieczenia społeczne, jakie znamy obecnie, mają swój zaczątek już w starożytności. Pomimo tego, że warunki i przedmiot ubezpieczenia były zupełnie odmienne od współczesnych, to jednak już wówczas ludzie gotowi byli ponosić wspólne ryzyko. Zasadnicze cechy, jakie charakteryzowały ówczesne ubezpieczenia, to solidarność oraz zasada wzajemności. Odpowiednik ubezpieczenia w starożytności dotyczył handlu, rzemiosła oraz transportu.

Za czasów panowania Hammurabiego, uczestnicy karawany solidarnie ogłosili, że będą wspólnie dokładać się do odpracowania szkód, które może ponieść jeden z nich. Owe szkody dotyczyły przede wszystkim poszczególnych zwierząt, które w karawanie były najcenniejszym dobytkiem. W przypadku śmierci zwierząt jednego z uczestników karawany, który zawarł umowę, reszta członków dorzucała odpowiednią ilość. W ten sposób można było wyrównać straty.

Podobne umowy obowiązywały również wśród Żydów. Przedmiotem takiej umowy były osły. Zapis na umowie głosił, że jeśli jednemu z uczestników zwierzę padnie lub zdechnie, reszta wypłaci mu to w naturze. Współczesne ubezpieczenia społeczne bazują na podobnych zasadach. Obecnie również znaczenie ma solidarność wszystkich posiadaczy ubezpieczenia społecznego. Niektórym trudno uwierzyć, że takie zachowania wywodzą się ze starożytności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Ubezpieczenia morskie

W starożytnej Grecji oraz w starożytnym Rzymie znana była idea pożyczek morskich. Było to połączenie zarówno kredytu, jak i ubezpieczenia. Na czym to polegało? Osoba planująca wówczas podróż morską, mogła otrzymać określoną kwotę na sfinansowanie całej podróży. Powstały w ten sposób dług musiał zostać zwrócony wówczas, gdy podróż morska zakończy […]