Dlaczego powstały ubezpieczenia społeczne?

Zarówno w starożytności, średniowieczu, jak i późniejszych epokach, choroby były niezwykle poważnym problemem. Najczęściej powodem śmierci były powikłania związane z nieleczonymi chorobami. Chcąc zaradzić temu zjawisku rządy poszczególnych państw zaczęły wdrażać powszechne ubezpieczenia społeczne, które obejmowały zwłaszcza kwestie związane ze zdrowiem.

Ubezpieczenie zdrowotne pozwoliło uzyskać dostęp do szeregu lekarzy, bez obaw o wysokie koszty leczenia. Jak stało się to możliwe? Obniżenie kosztów leczenia dla poszczególnych pacjentów ma źródło w konstrukcji składki zdrowotnej. Obecnie dzięki pieniądzom, pochodzącym z owej składki, mogą leczyć się niemal bezpłatnie nawet osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia.

Ubezpieczenia społeczne są dostępne w większości państw na świecie. Szczególnie rozwinięte zostały one w krajach zachodnich, gdzie nacisk kładzie się na dobro obywateli. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się obawiać, iż koszty leczenia będą zatrważająco wysokie. Ponadto nie ryzykujemy, iż w razie wypadku będziemy skazani wyłącznie na możliwości naszego portfela, lecz niezależnie od naszych możliwości finansowych zostanie nam zapewnione leczenie.

Zostaw komentarz