Dlaczego powstały ubezpieczenia społeczne?

Olaf

Zarówno w starożytności, średniowieczu, jak i późniejszych epokach, choroby były niezwykle poważnym problemem. Najczęściej powodem śmierci były powikłania związane z nieleczonymi chorobami. Chcąc zaradzić temu zjawisku rządy poszczególnych państw zaczęły wdrażać powszechne ubezpieczenia społeczne, które obejmowały zwłaszcza kwestie związane ze zdrowiem.

Ubezpieczenie zdrowotne pozwoliło uzyskać dostęp do szeregu lekarzy, bez obaw o wysokie koszty leczenia. Jak stało się to możliwe? Obniżenie kosztów leczenia dla poszczególnych pacjentów ma źródło w konstrukcji składki zdrowotnej. Obecnie dzięki pieniądzom, pochodzącym z owej składki, mogą leczyć się niemal bezpłatnie nawet osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia.

Ubezpieczenia społeczne są dostępne w większości państw na świecie. Szczególnie rozwinięte zostały one w krajach zachodnich, gdzie nacisk kładzie się na dobro obywateli. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się obawiać, iż koszty leczenia będą zatrważająco wysokie. Ponadto nie ryzykujemy, iż w razie wypadku będziemy skazani wyłącznie na możliwości naszego portfela, lecz niezależnie od naszych możliwości finansowych zostanie nam zapewnione leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Czy historia ubezpieczeń emerytalnych dobiega końca?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ubezpieczenia społeczne, w tym także emerytalne wprowadzono stosunkowo niedawno. Wprowadzono je bowiem w roku 1880 w Niemczech za sprawą kanclerza Bismarcka. Początkowo wiek emerytalny wynosił 70 lat. Trzeba jednak dodać, iż średnia długość życia wówczas nie wynosiła nawet 50 lat. Z […]