Czy historia ubezpieczeń emerytalnych dobiega końca?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ubezpieczenia społeczne, w tym także emerytalne wprowadzono stosunkowo niedawno. Wprowadzono je bowiem w roku 1880 w Niemczech za sprawą kanclerza Bismarcka. Początkowo wiek emerytalny wynosił 70 lat. Trzeba jednak dodać, iż średnia długość życia wówczas nie wynosiła nawet 50 lat. Z tego właśnie powodu system był niezwykle wydajny.

Do niedawna w Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, wynosił odpowiednio 60 i 65 lat. Z powodu problemów finansowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, został on jednak zrównany i przesunięty o 2 lata. Docelowo wg ustawodawców wiek emerytalny w Polsce ma wynosić 67 lat.

Czy to odłożenie w czasie wypłacania świadczeń socjalnych spowoduje, iż system ubezpieczeń będzie stabilny? Aktualnie w bardzo wielu krajach podnoszony jest wiek emerytalny, ponieważ wzrasta oczekiwana długość życia obywateli.

W niektórych krajach wiek emerytalny wynosi już 70 lat, oznacza to, iż trend w ubezpieczeniach emerytalnych zmienia się i coraz bardziej przypomina model wprowadzony przez Otto von Bismarcka. Emerytury gwarantowane przez państwo nie są już tak atrakcyjne jak te, na które oszczędzamy dobrowolnie. Bardzo prawdopodobne, że w dłuższej perspektywie czasu system emerytalny będzie wyglądał tak jak przed rokiem 1880.

prezenty.kryzys.com.pl

Zostaw komentarz